Eğitim ve Antremanlar

HER KULÜBÜN BİR SİSTEMİ BU SİSTEME İNANAN VE UYUM SAĞLAYAN TEKNİK EKİBİ OLMALIDIR.

KONU: ÖĞRETMEN – ANTRENÖR – MENTÖR – MENEJER

BİR FUTBOLCU ADAYININ BAŞARILI OLABİLMESİNDE BU ÜÇ KİŞİLİĞE İHTİYACI VARDIR.

HER BİR KİŞİLİĞİN FAKLI ÖĞRETİLERİ VARDIR. BU ÖĞRETİLER AŞAĞIDA AYRINTILI OLARAK SIRALANMIŞTIR. MENEJERİN FARKLI BİR GÖREVİ VARDIR BU GÖREV EĞİTİMİ DEĞİL TİCARİ BAKIŞIDA KAPSAR.

1 – ÖĞRETMEN: Eğitici eğitim veren anlamında birçok konuyu kapsayan dalları mevcuttur. Bir kişinin ya da sporcunun hayatında çok önemli rolü mevcuttur. İyi bir öğretmen kişiye çok önemli değerler katarken, kötü bir öğretmen bireyin geleceğini olumsuz şekilde değiştirebilecektir.

Bu olumlu ve olumsuz örnekler bir çok örnekle sunulabilir ( Örnekler verirsek……..……………………)

2 – ANTRENÖR: Bir spor dalı ele alalım veya çeşitli spor dallarından biride olabilir. Örnek futbol olsun, Antrenör o dalda uzman olan ve o konuyu çok iyi bilen ve geçmişte de uygulamış insan olmalıdır. Futbolun her yönünü sporcuya öğreterek bir şekilde futbola yeteneği olan bireyi yeteneğini geliştirmesine yardımcı olan kişidir. Teknik deyimle, Antrenör, çalıştırıcı, bir deyimle de koç, Coach tır.

3 – MENTÖR: Bir deyimle akıl hocası, bir deyimle sporcu futbolcunun bilinçaltını ortaya çıkartan, kendini keşfetmesini sağlayan kişidir. Bir deyimle de bireye vizyon yükleyen yada önemli konularda danışacağı akıl hocası, isterse de menajeri de olacak kişidir.

4 – MENAJER: Bir sporcunun örnek futbolcunun belki de en son ihtiyacı olan kişiliktir. Bu ihtiyaç gerçekte profesyonel bir hizmet olarak ta görülmelidir. Mentör olarak ta adlandırılan bu kişilik öğretmen – antrenör – mentör ün verdiği eğitim ve öğretimden sonra gelen bir ihtiyaca cevap vereceğinden en son ve en sonun en önemlisi olarak görülebilir. ( Görev ve tanımları ayrı bir sayfada açıklamalı olarak anlatılmıştır.

SPORCU VEYA BRANŞI FUTBOL OLAN BİREYE AÇIKLAMA: bizlere bahşedilen yetenekler gelişmediği sürece yetenek olarak adlandırılamaz ve yok olur gider. Ya da bir başka değişle saklı kalır ve ortaya çıkamaz. Yetenek kendi başına gelişemez öğretmen – antrenör – mentör kişilikleri bizlerin yeteneğinin gelişmesine eğitim ve öğretim olarak, daha da ilerisinde kariyer planlayıcısı olarak destek olabilseler de, ASIL YAPILMASI GEREKEN ÇOK ÇALIŞMAKTIR.

YETENEĞİMİZİ KEŞFETTİĞİMİZDE ÇOK ÇALIŞMAK, MÜCADELE ETMEK, PES ETMEMEK GEREKİR. SPORUN HANGİ BRANŞINDA İSEK ( FUTBOL ) DA İSEK HİÇ DURMADAN YETENEĞİMİZİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKMEKTEDİR. öğretmen – antrenör – mentör ÜMÜZÜN HER DEDİĞİNE KULAK VEREREK GERÇEK BİR YETENEĞE SAHİP İSEK, ÇALIŞARAK GELİŞEREK ÜSTÜN BAŞARILAR SAĞLAYABİLİRİZ.

NE DEMİŞTİK: karıncadan ders al, çalışkan insandan örnek al.